بر اساس یک دهه نوآوری، Philips BlueSeal یک مگنت کاملا بسته است که به منظور ساده سازی نصب دستگاه MRI کاهش اختلالات طولانی و پرهزینه در خدمت رسانی شما طراحی شده است و به بخش شما کمک می کند تا با کمترین هزینه دستگاه آماده به کار شود.

این مگنت فوق پیشرفته تنها با 7 لیتر هلیوم مایع قادر به فعالیت است و ذهن شما و مهندسان را کاملا از عوارض احتمالی هلیوم آزاد ایزوله می کند.

فیلیپس درصدد است با استفاده از مگنت BlueSeal به تصویربرداری MRI، در راستای غلبه بر مشکلات احتمالی مربوط به طراحی مگنت های کلاسیک، کمک کند و وابستگی بخش رادیولوژی را به عرضه ی اندک هلیوم مرتفع نماید. از این گذشته این سیستم می تواند به ساعت ها اسکن مداوم با کارایی بالا دست یابد و با فراهم آوردن مقدار FOV تا اندازه ی 55 سانتی متر طیف گسترده ای از آزمون های MRI را بدون هیچگونه محدودیت انجام دهد.

Micro cooling Technology:

برخلاف فناوری کلاسیک مگنت، که برای خنک شدن مگنت به حدود 1500 لیتر هلیوم مایع نیاز دارد، Philips BlueSeal از فناوری خنک کننده بسیار جدید و بسیار حساس استفاده می کند که برای خنک نمودن مگنت نیازمند مقدار ناچیزی هلیوم مایع می باشد. این بخش حجم هلیوم ماید در حین تولید در مگنت قرار می گیرد و سپس مگنت کاملا بته شده و این مایع خنک کننده ی گرانبها را برای باقی زمان فعالیت نگه می دارد. به دلیل بسته بودن مگنت هیچ هلیومی هدر نمی رود. در نتیجه انتظارها و وقفه های طولانی برای سرویس دستگاه های MRI را که می تواند ناشی از مشکلات مربوط به هلیوم باشد، کاهش می دهد. همچنین این به معنی آن است که در طول سالهای استفاده از دستگاه مجبور نیستید مجددا هلیوم مایع آن را شارژ نمایید و از مشکلات مربوط به تزریق هلیوم و خطرات احتمالی آن آسوده خاطر خواهید بود.

در این سیستم سیم پیچ های مگنت به جای مخزن هلیوم درون خلا قرار می گیرند و با لوله های خنک کننده ای که از نظر حرارتی به کویل های مگنت وصل می شوند خنک می گردند. هلیوم به وسیله ی جاذبه گردش نموده و توسط cold head خنک می شود. هلیوم سرد متراکم تر و سنگین تر از هلیوم گرم است. به این ترتیب گاز سرد به سمت پایین حرکت نموده و باعث خنکی آن می شود و در حالی که گرما را از این سیم پیچ ها می گیرد خود گاز هلیوم گرم تر شده، منبسط و سبک تر می گردد. در نتیجه گاز هلیومی که در مرحله ی قبل گرم شده است به سمت بالا، به طرف cold head رفته و در تماس با آن خنک می شود. این فرایند به صورت متناوب تکرار می شود.

Designed to facilitate low siting and other construction costs No vent-pipe. 900 kg lighter.

مگنت BlueSeal می تواند هزینه ی نصب را به طرز چشمگیری کاهش دهد. در مگنت های کلاسیک با مقادیر بالای هلیوم مایع لوله های بلندی باید نصب گردند تا در صورت خاموش شدن مگنت (Quench) هلیوم را به سمت خارج هدایت کنند.

در BluSeal به دلیل ایزوله بودن مگنت هیچ هلیومی نموی تواند از آن خارج شود بنابراین نیازی به تعبیه ی لوله های تهویه نبوده که این موضوع خود سبب کاهش هزینه های ساخت مرکز می گردد.

همچنین این سیستم سبک بوده و حداقل محدوده ی مورد نیاز نصب 3700 کیلوگرم است که نسبت به مگنت های کلاسیک 900 کیلوگرم کمتر می باشد. این موضوع می تواند نصب را آسانتر، تلاش برای سازگار ساختن کف را کمتر و هزینه ها را کاهش می دهد.

Toward uninterrupted MR operations Adaptive intelligence. EasySwitch solutions

در مگنت های کلاسیک همواره این احتمال وجود دارد که به صورت ناخواسته و یا در اثر اشتباهات، مگنت دچار افت شدید هلیوم گردد. همچنین سالخوردگی مگنت نیز می تواند سبب افت ناگهانی هلیوم و اختلال در سرویس دستگاه MRI و صرف هزینه های بسیار شود.

مگنت BlueSeal گام بعدی را به سمت انجام آزمون های MRI بدون وقفه و با بازده بالاتر برمی دارد. این سیستم با تکیه بر کنترلرهای دیجیتال منحصربفرد و اتصال 24/7 e-Alerts 3 اولین سیستمی است که توسط هوش سازگار هدایت می شود تا از یک مجموعه ی سرویس عملکردهای منحصربفرد به نام EasySwitch حمایت نماید. راه حل های EasySwitch با هدف به حداقل رساندن خرابی های غیرمنتظره به کار بسته می شوند.

اگر، به هر دلیلی مگنت دچار خرابی شود، به راحتی می توان مگنت BlueSeal را خاموش نمود و پس از برطرف نمودن مشکل مهندسین دستگاه می توانند به سرعت عملیات ramp up را انجام داده و مگنت به حالت پیشین خود بازگردد که این خود سبب کاهش مدت زمان انجام عملیات می گردد.

Designed to minimize unexpected downtime in case of chiller failure

این مگنت دارای کمپرسور آب و نیز کمپرسور خنک کننده ی هوا می باشد. در صورت عدم تامین آب سرد، از کمپرسور خنک کننده ی هوا استفاده می شود. در صورت خرابی چیلر، هوش مصنوعی مگنت به حالت استفاده از کمپرسپر خنک کننده ی هوا تغییر وضعیت می دهد. هشدارهای الکترونیکی برای نظارت بر کمپرسور خنک کننده ی آب و بسیاری از اجزای دیگر، به صورت شبانه روزی و 24 ساعته فعال هستند و می توانند احتمال خرابی دستگاه شما را به حداقل برسانند.

High-performance by design 55cm FOV. Hours of continuous scanning.

به موازات تغییرات ساختاری استوار در مگنت های BlueSeal، شرکت فیلیپس تاکید بسیاری نیز بر هملکرد بالینی سیستم دارد. میدان دید 55 سانتی متری، یکنواختی میدان بی نظیر و افزایش میزان مداومت انجام اسکن از دیگر قابلیت های این مگنت می باشد.

 

 

تهیه کننده: جناب آقای امید منصور