فیزیک

آشنایی با فضای K

آشنایی با فضای k:

فضای k بخشی از حافظه سخت افزاری پردازشگر سیستم MRI می باشد که آرایه ای از نقطه داده یا data point هاست که حاوی اطلاعاتی از سیگنال دریافت شده از FOV مورد نظر ماست.

در واقع اطلاعات تصویر در فضای k به صورت فرکانس های فضایی ذخیره می شوند که با استفاده از یک عملیات پیچیده ریاضی به نام تبدیل فوریه به تصویر مورد نظر ما تبدیل می شود.

 

فضای k دارای دو محور kx و ky  می باشد که kx به صورت افقی و ky به صورت عمودی قرار گرفته است.

بدین ترتیب هر نقطه داده روی فضای k دارای مختصات (kx,ky) می باشد که نمایانگر فاز و فرکانس آن دیتاپوینت است.

 

 

در مورد نحوه پر شدن فضای k به طور خلاصه در عموم سکانس های پالسی ابتدا یک پالس RF به اسلایس مورد نظر فرستاده می شود و آن مقطع را تهییج می کند و سیگنالی توسط کویل دریافت کننده دریافت می شود.

هر یک سیگنال می تواند برای ما یک تصویر از آن مقطع ایجاد کند ولی ما برای اینکه به درستی عملیات کدگذاری فاز و فرکانس را انجام دهیم نیاز داریم که تعداد مشخصی از سیگنالها را داشته باشیم و آنها را درخطوط مختلف فضای K ذخیره کنیم.

 

برای مثال ما میخواهیم یک تصویر با ماتریس ۲۵۶*۲۵۶ داشته باشیم. در ماتریس تصویری عدد اول عدد فرکانس و عدد دوم عدد فاز می باشد.

برای اینکار به طور ساده لازم است با کمک گرادیان کدگذاری فرکانس ۲۵۶ نمونه فرکانسی از سیگنال دریافتی برداریم و همچنین ۲۵۶ سیگنال با ۲۵۶ فاز مختلف که هر کدام با یک گرادیان کدگذاری فاز مختلف ایجاد شده اند در طی ۲۵۶= TR (البته نه در تمام سکانس های پالسی)  داشته باشیم نمونه های حاصل از هر سیگنال را در یک خط از فضای k بریزیم.

با این کار در واقع ما ۲۵۶*۲۵۶ عدد دیتاپوینت ایجاد کردیم که هر کدام دارای فاز و فرکانس مختص خود هستند و می توان از آن برای ساخت یک تصویر با ابعاد ۲۵۶*۲۵۶ پیکسل استفاده کرد.

مطالب ذکر شده یک مقدمه ی مختصر در مورد آشنایی با فضای K است و در مباحث بعدی با بیان جزئیات این مبحث پیچیده و شیرین در خدمت شما خواهیم بود.

 

 

منبع: کتاب cardiovascular MRI

تهیه کننده: جناب آقای جمله

۳ دیدگاه در “آشنایی با فضای K

 1. بازتاب: فضای K – MRI FARSI
 2. یسی گفت:

  واقعا درس مزخرفیه پدرم در اومد
  مرسی بابت کمکاتون
  تو نت فیلم انگلیسی زیاد هست چه خوب میشه ترجمه کنید بذارید

  1. hoseinjomleh گفت:

   ممنون از نظرتون. چشم مورد بررسی قرار میگیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *